מקור גאווה להורים: הילד התחיל לשקר

יום שני 17 במאי 2010 10:46 מאת: רועי ברק
מקור גאווה להורים: הילד התחיל לשקר
ילדים משקרים כחלק מההתפתחות
נחקר חדש טוען כי שקרים בגיל הרך הם חלק חשוב מההתפתחות המנטלית של ילדים

הוראה שקיבלה מרי, הילדה בת החמש שהשתתפה בניסוי, היתה פשוטה למדי: אל תסובבי את ראשך לאחור. ואולם, כשהחוקר יצא מהחדר באמתלה שעליו לענות לטלפון, סובבה מרי את ראשה במהירות והעיפה מבט חטוף בבארני, בובת הדינוזאור הסגול. דקות אחדות לאחר מכן, כשהחוקר שאל אותה אם הביטה בצעצוע, היא הכחישה אבל אמרה שהיא חושבת שבארני נמצא מאחוריה. "איך ידעת?", שאל החוקר. "אלוהים נכנס לחדר ולחש לי באוזן", ענתה.

מחקר חדש טוען כי ילדים קטנים שמשקרים בצורה כזו לא צריכים להדאיג את הוריהם. לטענת החוקרים, ילד הטוען כי "הכלב אכל את שיעורי הבית שלי" הינו בעל סיכויים טובים יותר מזה שאינו משקר לפתח בעתיד קריירה מוצלחת במגוון תחומים. בנוסף, החוקרים טוענים שהמחקר מלמד שהעובדה שילד למד לשקר בגיל רך מוכיחה דווקא שהוא הגיע לשלב חשוב בהתפתחותו המנטלית.

במהלך הניסוי שנערך בקנדה, הושיבו החוקרים 1,200 ילדים קטנים, כל אחד בתורו, בחדר שבו היו מצלמות נסתרות. מאחוריהם הונח צעצוע רך. כשהחוקרים יצאו מהחדר, נאמר לילדים לא להביט לאחור. תשעה מתוך עשרה ילדים לא עמדו בפיתוי והעיפו מבט מהיר, אך כשנשאלו אם הביטו, כמעט כולם ענו בשלילה.

רוב הנבדקים, שהיו בני 2-16, סיפרו שקרים אך הילדים בעלי היכולות הקוגניטיביות הטובות ביותר סיפרו את השקרים הטובים ביותר. לדברי החוקרים, אלו פיתחו "תפקוד מינהלי", כלומר, "הם יכולים לזכור את האמת ולכן השקר שלהם נשמע משכנע יותר".

לדברי החוקרים, אם ילד משקר בילדותו, הוא לא בהכרח ירמה במבחנים בעתיד או יהפוך לרמאי ושקרן בבגרותו. יתרה מזו, החוקרים הדגישו כי הורים קפדניים במיוחד או חינוך דתי שמרני אינם משפיעים כלל לכיוון זה או אחר.

לפי המחקר שהתפרסם ב"סאנדיי טיימס", בגיל שנתיים משקרים 20% מהילדים, בגיל שלוש משקרים 50% ובגיל ארבע כמעט 90%. הורים לבני נוער בעייתיים ודאי לא יתפלאו ללמוד שהעקומה מגיעה לשיא בגיל 12, כשכמעט כל הילדים מרמים. בגיל 16 המספר מתחיל לרדת ומגיע ל-70%.

"צריך לנצל את תקופת הגיל הרך. אסור לצרוח על הילד או להשפילו, אלא לדבר אתו על החשיבות של אמירת האמת והשלילה שבאמירת השקרים", אומר קאנג לי מנהל המוסד לחקר ילדים באוניברסיטת טורונטו, שהיה אחראי על המחקר.

"רוב הילדים מפסיקים לשקר כשהם מתבגרים אם זה לא חלק מקובל מתרבותם", אומרת פרופסור ג'ואן פרימן מלונדון, שכתבה את הספר "איך לגדל ילד חכם".

» לעוד מחקרים על הורות - לחצו כאןהוסף ל Facebook Share on Twitter

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן: