חודש כסליו בטבע

מידע, סיפורים פולקלור ומסורת ועוד
חודש כסליו בטבע
הקשת היא סמלו של חודש כסלו שיש בו גם גשם וגם קרני שמש הנשברות בטיפות המים ויוצרות את הקשת בענן.

מרד החשמונאים  התרחש כפי הנראה בערך בשנת 165 לפני הספירה, כ- 235 שנה לפני חורבן בית שני שארע בשנת 70 לספירה.  בעונת החורף של ארץ-ישראל המתמשכת מאמצע כסלו ועד סוף שבט.
 
חג האורים הוא החג הארוך ביותר מבין מועדי ישראל ומסמל את קצם של הימים הקצרים ותחילתם של הימים ההולכים ומתארכים. שמאי אומר שביום הראשון של חנוכה מדליקים 8 נרות ומכאן והלאה  כל ערב פחות נר, ואילו הלל אומר שמדליקים נר אחד ב ערב הראשון ומכאן והלאה  כל ערב מוסיפים נר עד ליום השמיני. והמנהג אצלנו הוא על פי בית הלל.
כיון שחג האורים חל לעתים סמוך ליום הקצר ביותר בשנה (ה21 בדצמבר) והלילה הארוך ביותר. מתחילים את הדלקת נרות חנוכה, מנר אחד וכלה בשמונה נרות + השמש. דבר  המסמל את ימי האור ההולכים ומתרבים מכסלו עד תמוז.( אפשר להכין מנורת שמן כמו שעשו אבותינו, על ידי כוסות מים שבהן צף שמן עם פתיל מפשתן). אבותינו חגגו במועד זה גם את סיום מסיק הזיתים, את הפקת שמן הזית (בבית הבד) והשימוש בו למאכל ולמאור.
(ניתן להפיק שמן זית בגן)
 
כסלו וטבת הם חודשי השלכת בעצים הנשירים שאפשר לראות במטעים ובגינות הנוי. אפשר לראות פרחי כרכום המאירים את ההר בלילות חנוכה ביחד עם הנרות שבחלון. על פי האגדה הכרכום הוא אחד מארבעה מיני בשמים שאדם הראשון הורשה לקחת מגן העדן. ארבעת אלו מוזכרים גם בשיר השירים כגדלים בגינת שלמה. בעת העתיקה גידלו את הכרכום הן כבושם והן בכדי להשתמש בו לצביעה, והוא מוזכר בתלמוד לא פעם, בין היתר כאחד מרכיבי הקטורת בבית המקדש.

פריחת הכרכום בגוש עציון
  (אפשר גם לצאת לטיול ערב עם הילדים באחת ה שכונות המסורתיות ולראות את אורן של כל החנוכיות בחלונות הבתים, מראה מרהיב עין) תמה הנדידה הגדולה של העופות שעברו מעלינו וחלקן נשארו לחרוף אצלנו.כגון: אגמיות, שחפים ואנפות, אפשר לצפות בהן בכל מקום בארץ ובעיקר בברכות דגים ובשמורת החולה וליהנות מהן מכסלו עד ניסן.
בחנוכה מתחיל החורף האמיתי באזורנו. יש בעלי חיים הנכנסים לתרדמת חורף כגון נחשים, וכאלה שרק התעוררו  מתרדמת קיץ ארוכה כגון  חלזונות היבשה והשלשולים(תולעי הגשם) החלזונות ששבעו, נפגשים, מזדווגים ומטילים ביצים קטנטנות בתוך גומות קטנות.
 היורה השקה את האדמה והנביט את זרעי הדגניים בשדות ורוחות החורף התגברו. שדות המזרע מכוסים בנבטים ירוקים צפופים הנראים כמו משטחי דשא ענקיים. בשדות הבור אפשר לראות את מגוון הנבטים של צמחי הבר שנבטו לרגלי השלדים של צמחי האם.(זה הזמן לפעילות הנבטה בגן) הגיאופיטים (צמחי בצל ופקעת) שחומרי המזון נמצאים באיבר האגירה שלהם פורחים מיד אחרי הגשמים הראשונים, ובולטים בהדרם לאורך כל ימי החנוכה כגון: כדן קטן פרחים, בן חצב סתווני, כרכום חורפי, סתוונית היורה ובמקומות גבוהים גם ראשוני הרקפות. : סתוונית היורה תפרח בפרחים ורודים ועדינים ולאחר שתסתיים פריחתה, יופיעו פרחי הכרכום החורפי בלבן ובצהוב גם כלניות ראשונות תפרחנה בדצמבר. הרקפות מלבלבות בעלים דמויי לב ומתחילות את תקופת פריחתן הארוכה.
 האגדה מספרת: מדוע מרכינה הרקפת את ראשה כלפי מטה?
כאשר הפך שלמה למלך על ישראל, הזמין אצל האמנים והאומנים כתר לראשו. באו כולם
והציגו בפניו כתרים מעשה מחשבת מזהב ומכסף. אך אף לא כתר אחד מצא חן בעיניו.
לא היה יכול שלמה למלוך בלי כתר לראשו. בלב עצוב יצא אל השדות ואל ההרים. והנה
הארץ כולה פורחת. זקפו הפרחים ראשיהם וקראו:
"אני האדום! אני אשמש דוגמה לכתר!"."אני הצהוב! אני מתאים לכתר!"
"אני! אני! אני!" - קראו הפרחים בגאווה.
אך שלמה, שהיה מלך ענו, לא רצה שהפרחים הגאוותנים ישמשו לו דוגמה לכתר המלך.
שוב מילא הצער את לבו.
לפתע אורו עיניו. מתחת לסלע הבחין ברקפת פורחת, ורודה וצנועה.
"הרקפת היא דוגמה טובה!" שמח המלך. "הכתר שלי יהיה כפרח הרקפת! זה פרח יפיפה
וצנוע. הכתר שלי, כמו פרח הרקפת, יזכיר לי כי עלי למלוך על עם ישראל, עמי, ולשפוט
אותו בחכמה אך בצניעות." וכאשר הגיע זמנו של שלמה למות, הצטערו הרקפות צער רב
והרכינו ראשיהן כלפי מטה, עד היום הזה.

למה הסתונית מקדימה לצמוח? (טיולי, האתר למטייל)
לפני שנים רבות גרה באחד הכפרים   ילדה קטנה. בפי כל נקראה סתונית, והוריה קראו לה בכינוי חיבה, סתיוי. אולי משום שנולדה בסתיו. סתונית היתה ילדה עצלה ואיטית. וכל בוקר, כאילו להכעיס, היו להוריה ויכוחים על הצורך בהשכמה. אמה היתה מטלטלת אותה, מנערת אותה, מנסה לפנות אליה בכל מיני פיתויים והבטחות! אך כל אלה לא הואילו.
כל בוקר היתה מאחרת לקום, ומגיעה לבית הספר באמצע השיעור הראשון. כולם נרתמו בניסיונות לגרום לסתונית לקום בשעת בוקר מוקדמת, אך ללא הועיל. בחופש הגדול ניסתה אימה שוב, סתיוי סתיוי קומי לעזור בעבודות הבית! אך סתונית בשלה, תוך כדי שינה ממלמלת! עכשיו חופש, אין בית ספר!   ומהצורך לעזור בבית התעלמה לחלוטין. עד שיום אחד ממש בסיום החופש הגדול, תוך כדי שטיפת הבית, כאשר כלו כל הקיצים, כשכרגיל התחננה האם בפני הילדה: סתיוי, קומי איני חשה בטוב, לפחות תסדרי ותנקי את החדר שלך. וכשבאה התגובה הרגילה, נתקפה האם, ברגע של חולשה וזעם, נטלה את הדלי ושפכה את מימיו, על סתונית.התעוררה סתונית בבהלה וקפצה מן המיטה.. ברחה מהבית ואמרה אני לא רוצה להיות הבת שלך יותר בבכי מר, סתונית הגיעה ליער ושם פגשה אותה מכשפה ששמעה את הבכי שלה והמלמולים לא רוצה להיות ילדה יותר רוצה לישון בלי שיפריעו לי יותר, ו..... אופס המכשפה הפכה את סתונית לפרח.
וכמו באגדות, - בתחילת הסתיו כאשר בצלי הסתונית חשים את זרזיף הגשם הראשון, משכימים בבהלה מזנקים ראשונים מתוך האדמה. (זכר לאותו אירוע טראומתי מהגלגול הקודם).
   
פולקלור ומסורת (טיולי האתר למטייל)
על הסיבה לעורקים הכהים של פרח הכרכום מספרת האגדה העברית (ציזיק): " בשעה שעלה בידי אשמדאי להדיח את שלמה המלך מכס מלכותו ולהגלותו, התעצבו הצמחים והעצים וגם הכרכום סגר את כותרתו ולא פיזר את אבקתו הריחנית. הצטער שלמה המלך ואז שלח ה' את תרנגול הבר מידי לילה לגנו של שלמה והיה תולש באצבעותיו את הכרכום בעודו סגור, והביאו אל המלך. ושלמה היה נוטע ומפיצו בכל נדודיו. מאז, נפוץ הכרכום בכל ההרים, ובמקום בו נגע תרנגול הבר באצבעותיו על עלי הכותרת נשארו סימנים- פסים סגולים - עד עצם היום הזה".

הוסף ל Facebook Share on Twitter

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן: