בעיות לפני השינה

למה זה קורה?
השכבת הילדים לישון הופכת לעתים לחלק היום הקשה ביותר להורים. הילד שלכם מסרב ללכת לישון כאשר נדמה לו שהוא מפסיד דברים מעניינים מאוד שמתרחשים בזמן שהוא ישן.

 ייתכן שהוא מרוגש מכדי חהירגע ולהירדם, בעיקר אם סיים זה עתה משחק מלא מרץ או אם ספג נזיפה או עונש. עוד ייתכן שהוא פשוט לא עייף די הצורך, מכיוון שרמת פעילותו הגופנית במשך היום הייתה נמוכה, או אם ישן שנת צהריים ארוכה. אפשרות נוספת היא שהוא רגיל לטקס הליכה למיטה ואתם שכחתם פרט חשוב ממנו.
יכול להיות שהילד מסרב לישון בגלל פחדי לילה - פחד מחושך, מיצורים דמיוניים, מחלומות רעים, או מכך שלא יתעורר. חששות כאלו לא מאפשרים לילד להירגע ולהירדם.
חלק מהבעיות האלה זמניות ויחלפו תוך זמן קצר.
פחדים למשל הם תופעה נפוצה למדי בקרב בני שלוש עד חמש, אבל לרוב הם חולפים.
חשוב לא לעודד ולא להגיב בשלליות או בקיצוניות באופן שמעודד את הילד להמשיך בכך..
 
מה לעשות?
 
כמו כמעט בכל מקרה של בעיות התנהגות, הצעד הראשון הוא לוודא שאתם ולא הילד שלכם בשליטה במצב. אל תחכו שהילד יפגין סימני עייפות לפני שאתם מודיעים לו שהגיע הזמן ללכת למיטה. הילד מסוגל להסתדר עם פחות שעות שינה מכפי צרכיו האמיתיים, אבל ההתנהגות שלו ושלוות הנפש שלכם ייפגעו מכך.
קבעו שעת שינה שתתאים לגילו ולצרכיו של הילד.
עד גיל ארבע לערך, זקוק הילד לכ- 12 שעות שינה בלילה...גם 11 יספיקו.
בסביבות גיל שנתיים, מתחילים רוב הילדים הקטנים לוותר על שנת הבוקר שלהם, אבל ימשיכו לישון אחר הצהריים עד גיל שלוש ומעלה. השינה במשך היום נמשכת בתחילה כשעתיים ויורדת בהדרגה עד לפרקי זמן של מנוחה בלבד, ללא שינה.
הקפידו לקיים שגרה קבועה וצפויה לשעת השינה.
הקפידו לפנות הרבה זמן לשגרת ההליכה לישון. רצוי להתחיל כ-45נדקות לפני שעת השינה הרצויה.
התחילו את ההתארגנות בכך שתתינו לילד התראה מוקדמת למדי שבקרוב יהיה עליו לסיים את מה שהוא עושה. אחר כך קחו את הילד ישר ובלי ויכוחים - לחדר האמבטיה. קלחו אותו, הלבישו אותו בבגד נוח (מומלצת פיג'מה...בגד שיגדיר את ההליכה לשינה)
עזרו לו לצחצח שיניים, ללכת לשירותים...כדי להימנע מהפרעות מיותרות, הקפידו על סדר פעולות קבוע..
סיימו את המשימות בפעילות משותפת אותה הילד אוהב (מומלצת פעילות רגועה). סיפור לפני השינה, או שירה, או עיסוי הגב...נשיקת לילה טוב אמורה להיות האות לכך שהיום נגמר.
 
תנו לו נשיקה וצאו מן החדר
חשוב
1. אל תתפתו לענות על שאלות או למלא בקשות נוספות...(אלא אם כן המצב מחייב זאת)..כגון פיפי..
אם תאפשרו חריגות מהשגרה, ילמד הילד בתוך זמן קצר לנקוט פעולות הסחה בכל ערב.
רוב הילדים מנסים לקום מדי פעם מהמיטה, התירוצים שלהם מקסימים ומשעשעים, משהו כואב להם פתאום, עוד כוס מים...תכסיסים של עוד חיבוק ועוד נשיקה כי "אני אוהב אתכם"...היו עקביים...קבעו כללים ברורים למה שקורה אחרי כיבוי האורות כגון: לא מדברים, לא קמים מהמיטה, עוד בובה וכו'...
חשובה תשומת לב נמוכה כאשר הילד קם שוב ושוב...להחזירו למיטה ללא כעסים ותשומת לב מיותרת..אל תיכנעו....חשוב שהתעלול של הילד לא יעבוד...
חשוב ללמד את הילדים להרדם לבד!
אם ילדכם מתעורר מחלום רע...נחנו והרגיעו אותו...אבל הקפידו שישאר במיטתו.
ניתן לקנות לילד בובה  בעלת תכונות מיוחדות שתעניקו...כגון: "חבר גיבור", "חיית ההגנה שלך"....
אם וכאשר הילד ממשיך לסבול מבעותי לילה, ונראה שהוא פוחד שוב ושוב...כדאי לפנות לרופא הילדים שלכם....
בהצלחה

הוסף ל Facebook Share on Twitter

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן: