אביב הגיע פסח בא

הצעה לפעילות לגן
אביב הגיע פסח בא
חג האביב והפריחה- פעילות בגן הילדים
ח הפסח הוא גם חג האביב והפריחה אז בואו ונצא לסיור, נכיר את הפרחם ונתחבר לטב הארץ ישראלי!

 
 כי-הנה הסתיו, עבר; הגשם, חלף הלך לו.  הניצנים נראו בארץ, עת הזמיר הגיע; וקול התור, נשמע בארצנו.  התאנה חנטה פגיה, והגפנים סמדר נתנו ריח...
           (שיר השירים ב' 11-13) 
     
 חודש ניסן הינו חודש האביב  , הוא החודש הראשון בחודשים, הוא החודש בו חל חג הפסח הנקרא גם חג האביב ואלו הם ימים מאוד מומלצים לטיולים קצרים ליד הגן שאינם דורשים הכנה רבה או נסיעה.  ניתן להנות מנפלאות הפריחה והלבלוב המאפיינים עונה זו, ליד הבית. 
  פריחה מופלאה בשלל צבעים
הפריחה העצומה שתחילתה באדר נמשכת בניסן. ארצנו מתכסה בצבעי אדום ,צהוב,ירוק, וגם הלבן והכחול מופיעים לא מעט.
 השולטים בכיפה הם הפרגים האדומים, החרציות והדגניים הירוקים למיניהם. כיון שכל אלו הינם צמחים חד שנתיים ואינם מוגנים הם נותנים הזדמנות נהדרת לגננת ללמד הילדים על צמחי ארץ ישראל תוך כדי קטיפה, נגיעה מישוש.הפרג האדום שייך למשפחת הפרגיים .
עלי הכותרת שלו נתלשים בקלות וכך ניתן להבדיל בינו לבין הכלנית. גבעולו מכוסו שערות הגנה דקיקות מפני חרקים למיניהם שמה יכרסמהו וכן מכיל הגבעול נוזל צהבהב ארסי להגנה .
 הפרג  צובע בעמקים ובשפלות שדות ונירים בצבע אדום עז צפוף וגדוש, מראה לוהט מסעיר לב. אבל אין זה הצבע היחידי.
הצבע השולט הוא למעשה הצהוב. משפחת המורכבים מבליטה את נציגה.
החרצית העטורה, צהובה וגדולה, מרכזה פרחים זעירים והיקפה לשונות מבריקים, ניתנת למשחק "כן" "לא" (אהוב מאוד על הילדים) דומה לה במבנה הפרח וצבעו הסביון האביבי אך קטן הוא מימנה בהרבה. ניתן להכין שרשרת יפה מפרחי החרצית.(קוטפים גבעול עבה וארוך, מנקים אותו מכל העלים משאירים רק הפרח בקצה, עכשיו הופכים אותו. קוטפים פרחים קצרים מאוד (כ5-6 סמ' אורך גבעול ) יוצרים חריץ (בעזרת הצפורן) בגבעול הקצר ומשחילים דרך הגבעול הארוך של החצית הראשונה. כך מוסיפים עוד ועוד פרחים עד ליצירת שרשת עבה וארוכה.
 פרח מיוחד לניסן הוא הקחוון השייך אף הוא למשפחת המורכבים, המלבין שדות שלמים ומשרה חן שקט זך על הסביבה, ושלווה מתוקה על המסתכל.   .
 בין הצהובים נמצא לרוב את משטחי חרדל הבר, ממשפחת המצליבים (4 עלי כותרת מסודרים בצורת צלב). יש עדות הנוהגות להכין את המרור מצמח זה, אפשר לתת לילדים לטעום את הגבעול המריר.
פרחי הדגן משפחת הדגניים מכסה בצבעה הירוק את השדות, הילדים אוהבים לתלוש את הפרי (חיטה או שעורת הבר או זערורית גדולה)  ולזורקו אחד על השני כי הוא ניתפס בבגד, כאן המקום להסביר להם כי זו דרך התפוצה של הפרי.
בסיום הסיור אפשר לקטוף פרחים לייבוש,. בין כמה דפי עיתון משטחים את הפרח ומעמידים ספר כבד או חפץ אחר ליומיים שלושה, אחר כך אפשר את הפרח המיובש להדביק בגן על נייר יפה לכתוב ברכות או פלקטים או כל העולה על רווחכם.
חג פורח לכולנו!
 


הוסף ל Facebook Share on Twitter

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן: